נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.

איך מחזורי השינה עובדים אצל חתולים

מחזורי שינה עובדים אצל חתולים

האם אי פעם תהיתם מדוע החתול שלכם ישן כל כך הרבה במהלך היום? לחתולים, כמו ליונקים רבים אחרים, יש דפוס שינה ייחודי המכונה שינה פוליפזית, שם הם ישנים לפרקי זמן קצרים יותר לאורך היום והלילה. בטקסט שלפניכם תוכלו למצוא את כל המידע שאתם צריכים על מחזורי השינה של החתולים – החל משלבי השינה שלהם ועד לדפוסי הפעילות בשעות הקרפוסקולריות. היכרות עם מחזורי השינה של החתול שלכם, משום שכך תוכלו לוודא שהוא בריא.

 

מה זה מחזור שינה

מחזור שינה הוא מעין שעון שמוטמע בגוף שלנו, שאומר לו מתי הגיע הזמן ללכת לישון ומתי הגיע הזמן להתעורר. כשאנחנו הולך לישון, או למעשה כשאנחנו נרדמים, הגוף שלנו מתחיל את מחזור השינה. מחזור השינה מורכב מ-3 שלבים, ואנחנו עוברים אותו מספר פעמים בכל לילה (אם אנחנו ישנים 7 שעות כנדרש). לאחר מספר מחזורי שינה אנחנו מתעוררים במה שמכונה "יקיצה טבעית".

בשלב הראשון, הגוף שלנו רק נהיה מאוד רגוע ורפוי. השלב הזה נקרא שלב ה-"שינה שקטה". לאחר מכן, הגוף שלך מתחיל לחלום ולכן השלב הזה נקרא "שנת החלום". בשלב הזה ניתן לראות לעיתים תזוזות או מלמולים. לבסוף, הגוף שלנו חוזר להיות שקט ושליו. השלב הזה נקרא שלב "שינה עמוקה". בכל פעם שהגוף שלך מסיים מחזור שינה, הוא מתחיל מחזור חדש.

מחזורי שינה עובדים אצל חתולים

איך מחזורי השינה עובדים אצל חתולים

לחתולים, כמו לרוב היונקים (ובני האדם ביניהם), יש דפוס שינה המכונה שינה פוליפזית, כלומר הם ישנים לפרקי זמן קצרים יותר במהלך היום והלילה. את השינה הפוליפזית (פולי = הרבה, פזית = שלבית) אנחנו מכירים בתור "מחזור שינה".

חתולים ישנים בדרך כלל כ-15-20 דקות בכל פעם, ואז מתעוררים לתקופה קצרה של פעילות לפני שהם חוזרים לישון. יש להם גם נטייה לנמנם לעתים קרובות במהלך היום. לחתולים יש חוש מפותח מאוד של אור וחושך, והם פעילים ביותר בשעות הדמדומים של עלות השחר והדמדומים.

שעת הדמדומים ידועה כתקופת הפעילות הקרפוסקולרית שלהם. תקופת פעילות קרפוסקולרית היא למעשה השעה ביום שבה בעלי חיים, כולל חתולים, הכי פעילים. בדיוק כמו בני אדם, לחתולים יש גם שלב REM. בשלב הזה אנחנו – והחתולים – חולמים חלומות וחווים עוויתות של השרירים.

 

סיכום

לסיכום, מחזורי השינה של חתולים מסבירים את הדרך הייחודית והמרתקת בה נחות חיות המחמד שלנו. בטקסט קראתם על דפוס שינה פוליפזי, ושפעילותם של החתולים מגיעה לשיאה בשעות הזריחה והערב – בתקופת הפעילות הקרפוסקולרית.יכול להיות שגם חידשנו לכם שלחתולים יש שלב שינה מהיר של תנועת עיניים (REM), בדיוק כמו בני אדם.

עם כל הידע החדש שצברתם, אנחנו מקווים שתוכלו להבין יותר טוב למה החתול שלכם מנמנם במהלך היום – ועושה רעש בכל הבית כל כך מוקדם בבוקר. אם לחתול שלכם דפוסי שינה אחרים, התייעצו עם ווטרינר.

מחזורי שינה עובדים אצל חתולים

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא חתולים